Flying for Kosovo

Recognize Kosovo's Independence!

Press Release

Posted by admin On February - 28 - 2009

PILOT TO FLY THROUGHOUT ALL CENTRAL AND SOUTH AMERICA IN SUPPORT OF KOSOVO’S INDEPENDENCE


James Berisha behind the controls of a Learjet which he flies for Sierra West Airlines

James Berisha behind the controls of a Learjet which he flies for Sierra West Airlines

El Paso, Texas, USA, 02/19/2009 – An El Paso resident and native Kosovo pilot is planning to fly throughout all of Central and South America in order to encourage recognition of Kosovo’s newfound independence from Serbia in a trip planned for late March.
James Berisha, 37, of Pristina, Kosovo, (www.flyingforkosovo.com) is planning to depart in his single engine plane from El Paso, TX in late March to more than 30 countries to rally support for newly independent Kosovo which officially became an independent country in February of 2008. Berisha, now an accomplished airline pilot, has made similar flights after graduating Flight Safety Academy in Vero Beach, Florida.

To gain flight hours, Berisha made a more than seventy hour flight from Fairbanks, Alaska, to Skopje, Macedonia. This time he is not in need of flight hours, instead he is funding his journey out of pocket so that he may talk to the people of South America and encourage them to recognize Kosovo’s declaration of independence.

“I will thank those countries who have already recognized us, I will tell the others how important it is for Kosovo to be recognized worldwide, and I will try to end racial stereotypes that belittle our people,” said Berisha about his upcoming journey.

Kosovo has been recognized by 55 out of the 192 UN member states as of the date of this publication.

Mr. Berisha and former president Bill Clinton

Mr. Berisha and former president Bill Clinton.

CONTACT:
James Berisha
Flying for Kosovo
+19154400187
james.berisha@flyingforkosovo.com
www.flyingforkosovo.com

49 Responses to “Press Release”

 1. Chris says:

  It’s heartwarming to see the dedication James has for his country. I wish you the safest of trips James

 2. B.D. says:

  This is a great project. Individuals like James, and his partner can sometimes influence the public opinion more than the Government (of Kosovo) can.

  Keep on doing this, and I promise that the others will follow and support you.

 3. R.H says:

  You’r doing good bro

  Cheers

 4. Valoni says:

  Great stuff !! Best of luck in your journey !!

 5. Dardan says:

  I thank you for supporting and helping our newest country the Republic of Kosovo on getting recognised by more countries,, its a great project that will hopefully influence countiries that havent recognised Kosova to do so in the near future,,, ju pershendes shum dhe ju uroj fat dhe fluturim te mire, wish you a safe trip, cheers

 6. Valon B. says:

  GODSPEED BROTHER….

 7. New Yorker says:

  Is there an extra seat for me? I don’t care for parachute. I would like to join you in this trip.

  Let me know bro’.

  Pershendetje, Zotit emanet.

 8. Sokol Ymeri says:

  Very good job my friend I am very happy that you have reached your wish. Since I am your friend I was waiting for you that one day you will achieve this job. Good luck and God bless you my friend

  Pershendetje nga Sokol Ymeri,
  Anchorage Alaska

 9. berisha arben says:

  tungjatjeta jemes te pershendet djali haxhes nga zvicrra dhe halla ta qofte ku ke arriten,kesi njerz i nevoiten KOSOVES TE DASHUR te pershendes dhe shpresoj qe tju arrish qellimve te tua deri ne fund te dua kumar arbeni baces ban nga zvicrra

 10. Halil says:

  Urime James. Ide me te mire nuk do te kishte askush. Halili Prishtine

 11. Neziri says:

  May God bless you and Kosova brother! I hope Kosovar politicians will take note of your support. As a citizen of Kosova I will be forever grateful to you. Cheers

 12. Heather says:

  I am proud of you.

 13. BESIM says:

  E gjithe SHQIPTARIJA eshte me ty ,per kontributin dhe iniciativen tende.

  Sikur te gjithe Kosovaret te vepronin si ti per shtetin e ri dhe tju permbaheshin fjaleve te medha te burrshtetasit te madhe J.F.KENNEDY

  “MOS PYT ÇKA SHTETI BËN PËR TY POR PYTE VETËVETEN ÇKA TI KE BËRË PËR SHTETIN TËND”

 14. Kushtrim Caka & Alban Zhitia says:

  Dear Mr. Berisha:

  On Kushtrim’s behalf, and mine, I do congratulate you on your trip and wish you a very successful trip. What you are going to do, its very important to any Albanian who lives on planet earth, and should be proud of you, and so we are. We the albanians do need more and more people like you who are willing to do anything for thier country.

  Be good, and fly safe.

 15. Burim Bytyqi says:

  I nderuari Zoteri Berisha,

  Zoti ju ndihmofte e hallal te qofte se ide ma te mire goxha per nje kohe skemi degjuar. Ne te gjithe do te lutemi per ty e Kosoven tone. Ti me siguri do te jesh ne librat e historise sone pergjithmone dhe emri yte kurr nuk do te vdese.

  Me nderime.
  Burim Bytyqi

 16. Valmir Berisha says:

  James Berisha, jetoj ne Dallas Texas-USA dhe nje dite dua te vizitoj qe ta shtrengoj doren se je nje idol per te gjithe.
  Te lumte.
  Sukses dhe rruge te mbare.

 17. Teuta says:

  ok,lexova komentet dhe normal se ju bashkangjitem të gjithëve të cilët e përkrahin Jamsin për iniciativën e tij. Një pytje për ne patriotët pran kompjuterit: ky njeri do të jetë kohë të gjatë në udhtim d.m.th. nuk do të punoj dhe ka shpenzime, a jemi ne të gatshëm ta sponzorojm materialisht. Unë po, po ti?

  Të fala
  Teuta

 18. fidaim raqi says:

  Te lumt zotri neve shqiptaret duhet te burrmi qe kemi njerz si ti vetem perpara na duhen neve shum ms shum njerz

  Shum suksese dhe shendet ne jet

 19. Miranda says:

  Just heard in the news and started searching….Wow! This is one of the most original amazing ideas someone could imagine of, in doing smth for his country…
  James, we are all so proud of you,
  May God be with you during your trip,
  all the best from your small but beautiful Kosova!

 20. hamiti says:

  te lumte o berishe se ti vetem je kah ja lan borgjin kosoves sone , secili nga ne duhet ne baze te mundesive te beje diqka per vendin tone shtet . Perpara per KOSOVEN te lumte .

 21. bashkimi says:

  te lumte je njeri me kurajo tung nga lugano ch

 22. egzona bytyqi says:

  shum te pakt jan ksi njerez si ti te lumte ti je njeri i madh besom qe me ty krenohet krejt kosova me rrespekt egzona bytyqi

 23. gazi says:

  tung james…urime për misionin tënd me vlerë shum të madhe për kosovën.

  I have the same opinion as teuta …..we should be able to support you also in the financial way.

  If you land in Zürich…you are my guest…or pls tell us a way how to support you.

  Regards dhe good luck

  Gazi

 24. Teuta says:

  to Gazi,

  thanks Gazi, ja nisa mu bo merak se veq me selame dojna me nisë njerin
  nëpër dynje:-))

 25. Gazi says:

  @teuta: selamet i kemi sidomos ne shqiptarët traditë…. 😉 por prapë mendoj se përveq mbështetjes morale duhet me bërë me shumë për kesi njerëz si james berisha….

 26. Albert says:

  Pershendetje, T’uroj t’gjith te mira per kete iniciativë dhe shpresoj qe mundesh me gjet mbeshtetje prej Shqiptarve por gjithashtu nga Qeveria jone ose se paku nga Ambasadori jone ne Amerike ne aspektin financiar dhe morale per kete veprim shum te menqur dhe te pa krahasushem, t’uroj suksese dhe shendet te mire gjat udhtimit tuaj.

 27. Iris Valdivia says:

  James,

  Keep doing a good job and you will reach your goal.

 28. Adelina Zhuniqi (Berisha) says:

  hallo james berisha, nice ones greets from germany your cousine Adelina Zhuniqi wishes you. Congratulate you to what you in your life has riched. Our country needs such people like YOU. I am proud of YOU and love you. Nice greetings from Germany. A lot of success for the future

 29. Familja e Selami Berishes says:

  Jame krenar qe te kame nipe, i falemenderohem Zotit per kete qe ke arrit. Qdo fluturim qe ke Zoti do te ndihmoj dhe enderrat e tu ai do ti ralizoj.Kosova jone e dashur gjithmone do te festoje se JAMES BERISHA ne qjelline e saj nje dite do te fluturoj. Me respekt e nderime nga familja e Selami Berishes.

 30. Toni says:

  Xhimi unë personalisht edi qe je i guximshëm dhe i vendosur por deri në ket pik dhe për këtë ide te mrekullueshme nuk ekisha besu por kjo është një kontribut i madh për shtetitn tonë për ata qe edin se sa ka vlerë vendi i tyre pra sukse edhe me te mdha në karjerën tënde,
  Pra do ju kisha drejtu opinionit dhe tju them se duhet ti ngrisum lart keta njerëz qe bëjn për këtë popull edhe kjo është nji armë e rrezikshme për Serbët jo vetëm kallashnikovi pra suksese Ximi nga Toni, Kosovë

 31. NASSA says:

  BRAVO>>>>

 32. Ceti says:

  Të Falemnderit Z.Berisha.
  Our country needs such people like YOU.
  This is amazing idea.
  Albanians are proud of YOU.

 33. alban says:

  Gracias amigos latinos. Gracias america latina. God bless america latina.God bless mother Teresa.God bless Albania. God bless Kosova.

 34. muhamet mulaj-pilot says:

  Zotri James ,te deshiroj qiell te qete dhe shum suksese

 35. Elinda says:

  Milazimus loqkussssssssssssss…….hallall je ti edhe hallall te koft puna qe je ka e bon anej. Ishalla ta din najkush her do kur oj zemerrrrrrrr…..Te du shum

 36. Elinda says:

  Per Tonin: qyre vllaqko se edhe un i kacavirrna qiti menimit tond. Nder te tjera osht krenari per neve qe e njohim kit maqorr me qizme personalidht edhe qe ja kena kajt belen kerrit te tij….nder tjera ishalla e din edhe Milazuimi sa e dojim edhe sa jena falenderus per shum sene….MILAZIM WE LOVE YOU

 37. Agron Forlani says:

  I wish you all the best ….
  Pershendetje nga vancouver bc ..

 38. ismet says:

  truni i shqiptarise eshte ne amerike bravo ju duam te gjitheve krahi i punes eshte ne EU na te punojme e mos te bajme fjale se nuk kena kacik per ma shume

 39. Dren says:

  PROUD of people like YOU!

 40. Nevzat Shala says:

  Ne shqipetaret krenohem me punen tende.
  Bravo!

  Veq vazhdo!!!!

 41. ILIRJAN LOKAJ says:

  Miredita!
  Nje ide teper e rendsishme dhe vendimtare per Kosoven e kuqe!
  Ju uroje sukses dhe shume perkraje!
  Zoti ju bekoft ju dhe te gjithe perkrahsit!
  IIRJAN LOKAJ nga Shtutgarti i Gjermanis

 42. Lumnie says:

  Nese nje dite duhet dhene nje çmimë per njohjen e Kosoves ne mbare boten pas 2008 per tu njofte si shtete, ate me siguri e meriton ti, ju jeni ai ku as ne nuk i njohim mire ato vende, ku ti me punen dhe mundin tuaj, beni qe ne tere boten te njihet Kosova jone e dashur, te valojne flamuri i shtetit tone.
  Shpresojme qe nje dite te vini ne Kosove me AEROPLANIN E KOSOVES, ta ndjejme edhe ne ate emocion live, une shume do doja te shihja atje tek sapo lobon.
  Zoti ju ruajt ne qdo moment.
  Me shume respekt.
  LUMNIE

 43. Pajtim Thaqi says:

  Me pelqen kjo me te vwertet ide shume e qelluar dhe ide e mire.

  Respekt dhe me perkrahje nga une sukssese.

 44. Emrullahu says:

  Iniciativa që është ndërmarr nga James Berisha për lobim të njohjes së shtetit më të rinj të Kosovës, do të ket influenc të madhe në ato shtete ku ai ateron dhe kontakton. Andaj ky mision kontribues personal shumë grandioz eshte për t`u vlerësuar nga të gjithë shqiptarët e botës kudo që janë, dhe personalisht uroj që ai edhe të shpërblehet në të ardhmen për punën dhe kontributin e tij të sukseshëm.

  Urime James Berisha!
  Lugano, CH

 45. Deborah Meeks Durrant says:

  I was surprised but then again not surprised to see you traveling the world like this. It brings tears to my eyes. It is so good to see you happy and healthy and doing what you love. You are in my thoughts and I will always pray for you. Be safe. God speed.

 46. strellci says:

  sonte eshte musafir tek ne ne Kinshasa edhe ketu jemi nja 7 shqipe

 47. winnie says:

  we are proud of what you are doing for your country..

 48. suzana says:

  me vjen keq shume per aksidentin qe keni pesuar, uroj qe sa me shpejt te beheni me mire.

 49. more followers twitter says:

  I have to say that for the last couple of hours i have been hooked by the impressive posts on this site. Keep up the good work.

Leave a Reply