Flying for Kosovo

Recognize Kosovo's Independence!

List of destinations

Posted by admin On May - 26 - 2009

                Here is the completed list of Cities scheduled for the trip. These destinations are subject to change, and expect some of them to change in the coming weeks. James will have to decide the next destination based on many factors like weather and airport service availability. These locations correspond with the markers on the interactive map we have on the front page of the site. Check the “Current Location” section of the site to see the status of the trip.

CITY, Country, ICAO Airport Code

1. El Paso, USA , KELP
2. Chihuahua, Mexico , MMCU
3. Torreon, Mexico , MMTC
4. Zacatecas, Mexico , MMZC
5. Toluca, Mexico , MMTO
6. Veracruz, Mexico , MMVR
7. Tuxtla Gutierrez, Mexico , MMTG
8. Belize City, Belize , MZBZ
9. Guatemala, Guatemala , MGGT
10. San Salvador, El Salvador , MSLP
11. Tegucigalpa, Honduras , TRPA
12. Managua, Nicaragua , MNMG
13. San Jose, Costa Rica , MROC
14. Panama City, Panama , MPMG
15. Pereira, Colombia , SKPE
16. Bogota, Colombia , SKBO
17. Cali, Colombia , SKCL
18. Quito, Ecuador , SEQU
19. Tumbes, Peru , SPME
20. Trujillo, Peru , SPRU
21. Lima, Peru , SPIM
22. Nazca, Peru , SPZA
23. Tacna, Peru , SPTN
24. Arica, Chile , SCAR
25. Antofagasta, Chile , SCFA
26. Copiapo, Chile , SCHA
27. La Serena, Chile , SCSE
28. Valparaiso, Chile , SCVA
29. Santiago, Chile , SCEL
30. Los Andes, Chile , SCRG
31. The Devil’s Pass , Andes Mountains
32. Mendoza, Argentina , SAME
33. San Luis, Argentina , SAOU
34. Rosario, Argentina , SAAR
35. Buenos Aires, Argentina , SAEZ
36. Montevideo, Uruguay , SUMU
37. Salto, Uruguay , SUSO
38. Asuncion, Paraguay , SGAS
39. Concepcion, Paraguay , SGCO
40. Yacuiba, Bolivia , SLYA
41. Sucre, Bolivia , SLSU
42. Santa Cruz, Bolivia , SLVR
43. Corumba, Brazil , SBCR
44. Londrina, Brazil , SBLO
45. Sao Paulo, Brazil , SBGR
46. Rio de Janeiro, Brazil , SBGL
47. Uberaba, Brazil , SBUR
48. Brasilia, Brazil , SBBR
49. Palmas, Brazil , SBPJ
50. Maraba, Brazil , SBMA
51. Belem, Brazil , SBBE
52. Macapa, Brazil , SBMQ
53. Cayenne, French Guiana , SOCA
54. Paramaribo, Suriname , SMZO
55. Georgetown, Guyana , SYCJ
56. Port-of-Spain, Trinidad and Tobago , TTPP
57. Caracas, Venezuela , SVFM
58. Maracaibo, Venezuela , SVMC
59. Oranjestad, Aruba , TNCA
60. Curacao, Netherland Antillies , TNCC
61. Margarita, Venezuela , SVMG
62. Saint George’s, Grenada , TGPY
63. St. Vincent, St. Vincent & Gr. , TVSV
64. Bridgetown, Barbados , TBPB
65. Castries, Saint Lucia , TLPC
66. Fort-de-France, Martinique , TFFF
67. Roseau, Dominica , TDPD
68. Basse-Terre, Guadaloupe , TFFB
69. Plymouth, Montserrat , TRPG
70. Saint John’s, Antigua and Barbuda , TAPA
71. Basseterre, Saint Kitts and Nevis , TKPK
72. Sint Maarten, Netherland Antillies , TNCM
73. Saint Martin, Guadeloupe , TFFG
74. The Valley, Anguilla , TQPF
75. Road Town, British Virgin Islands , TUPJ
76. Charlotte Amalie, U.S. Virgin Islands , TIST
77. San Juan, Puerto Rico , TJSJ
78. Santo Domingo, Dominican Republic , MDSD
79. Cockburn Town, Turks and Caicos , MBGT
80. Port-au-Prince, Haiti , MTPP
81. Kingston, Jamaica , MKJP
82. George Town, Cayman Islands , MWCR
83. La Habana, Cuba , MUHA
84. Nassau, Bahamas , MYNN
85. Fort Lauderdale, USA , KFLL

My friends, family, colleagues… people of countries and continents near and far… Very soon I will be carried by the winds on a small aeronautic vessel to the far reaches of the Earth. It brings me joy when I think about what it is that I’m doing for my country, my people, and also for myself. I began with an idea, and I now have a mission. As a Kosovar, an American, and as a citizen of this world, I promise not to give up!

– James Berisha

38 Responses to “List of destinations”

 1. Kadri Sheqa says:

  Congratulation for your mission James. I hope you will be successfull!

  Kosova needs people like you and we are very proud about you!

  Have a nice trip

  Kadri

 2. Halit says:

  Congratulations and the best of luck on your endeavours!

  Enjoy this once in a lifetime-trip.

  Best wishes,

  Halit

 3. Nathalie says:

  Contratulations and best regards from veracruz.

  Welcome to Mexico!!!

  have a nice day

 4. Driton says:

  Let the God make your wishes came tru,
  Congratulation for your Mission – its already successfuly.
  KOSOVA THANKS YOU

 5. John says:

  Good luck and all the best! Thank you for doing this and I hope that countries in South America will get the message sooner rather than later. Take care of yourself, and God bless you!

 6. Enis Xh. says:

  WE ARE PROUD OF YOU JAMES!

  YOU ARE THE HERO OF A NEWBORN NATION LIKE KOSOVO!

  GOD BLESS YOU!

 7. Mr.Berisha,
  Paqi suksese në misionin tuaj të shenjët për dheun ton dhe
  tuajin,Mr.James Berisha.
  Kosova Ju don dhe punën tuaj e falenderon shumë që s’ka qmim
  që paguhet,dhe Jeni njeriu i parë I Kosovës që merrni ketë IDE
  të mrekullueshme të lodhëshme dhe kushtueshme.
  Vetëm dëshira Juaj mund te paguan ketë vepër kapitale,kur Kosova
  pret Bijët dhe Bijat për të ndërtu dhe zhvillu deri te finalja për
  të qen antare e të gjitha institucioneve ndërkombtare.

  Rrnofsh dhe qofshi faqe bardh Mr.James Berisha!

  Sinqerisht,
  Arsim MULLIQAJ

  AMC PRESS
  ALBANIAN MEDIA CENTER
  E-mail:amc_press@hotmail.it

 8. Valmir Berisha says:

  Congrats and good luck, Mr. James Berisha.
  You are true Hero and Patriot.

  I am speechless….WOW.

 9. Bedri murseli says:

  Congratulation James. May God bles u.. Im proud that we have a man like u…

 10. alban says:

  Gracias amigos latinos. God bless america latina. God bless Albania. God bless Kosova.

 11. Pershendetje nga Kosova
  Edhe pse nuk kam fjale qe te shpreh falenderimin per ty zoteri James Berisha per kete qe po e ben per shtetin tone te Kosoves FALEMINDERIT shume dhe krenohemi me shqiptaret si ti James qe kemi anembane botes.
  Hallall te qofte gjithecka ty James.

 12. Tio Julio Andujo says:

  Hasta hoy no sabemos de Ustedes, los han tratado bien en Mexico?, Permanezcan juntos luchando por un ideal. MEXICO – KOSOVO, pasaran a la historia, deseamos que su reportero de EL DIARIO, envie su reporte dia a dia.

 13. Gustavo May says:

  Hola James bienvenido a Veracruz espero que te la pases muy bien mientras estes aqui, espero que sigas fuerte con tus ideales y nunca te des por vencido ANIMO!!!

 14. Sh. Thaqi says:

  I almost cried when I read Express newspaper today about your long journey with holy idea to honor, serve and help recognitions to your country.
  God Bless You and your Team!!!

 15. Mendo says:

  Congratulations and the best of luck on your Mission.

  God bless you.

  Enjoy the trip.

 16. Paulina Olvera says:

  Congratulations!! I wish I had known you were coming to Mexico because I am very supportive of thwe Kosovo cause. If there is anything you need in Mexico please contact me, good luck! I hope you like Latin America and congratulations!!

 17. Burim Kiseri says:

  Z. Berisha ju urroj shum per ket inicjativ, shpresoj qe njerezit si ju mos te burojne vetem nga Amerika apo evropa, por edhe nga Kosova, me shpres qe ne te ardhme te shof njerez si ju ne Kosove.
  Ju Falemenderit….

 18. AMC Press says:

  Rrugë të mbar James Berisha!

 19. Albani says:

  Hi James, good luck my friend and hope that your mission very soon will be completed. God bless you and all ALBANIANS around the World.

 20. Learti says:

  This is a big support for our country Kosova what you are doing James.
  Wish you successful trip and the best…

 21. Gabriel says:

  Thank you very much James.

  Rrugë të mbarë!

 22. Gzim Kabashi says:

  I nderuari zotëri James Berisha

  Vetëm ideja vetë është e madhërishme e ju që e bëni është mahnitëse dhe shpresë për ne Shqipëtaret kudo që jemi në rruzullin toksorë.
  Fluturimin tënd,si Shqiponje,ty dhe familjen tënde zoti e bekoftë.
  Shembulli yt të jet mësim për të gjith ne se asgjë nuk është e pa mundur.

  Përshendetje prej familjes Kabashi nga Zvicërra.

  Edhe një here Zoti te bekoftë ty me familje

 23. Gazmend Hysa says:

  Fjalët janë të pamjaftushme për iden tuaj.Sukses për misionin tuaj dhe kthim të sukseshëm në gjirin familjar.
  Ndihma financiare aq sa e vogël nga ne shpresoje që do tu ndihmojë.
  Gazmend Hysa

 24. Bardhyl Selimi says:

  Pershendetje, nisma e zotit Berisha eshte e lavderueshme. Bashkeatdhetare te tij me pare dolen me arme ne mbrojtje te Kosoves, permend batalionin Atlantik, te tjere si Krasniqi nga Nju Jorku mblodhen miliona dollare ndihma duke lene pas dore edhe biznesin e vet edhe familjen e vet, kete radhe Berisha ndermerr nje veprim te guximshem dhe origjinal qe pa tjeter do ndihmoje qe vendet e Amerikes Jugore dhe Qendrore te sensibilizohen, ne mos qeverite, populli dhe rinia po. Pergezime, Bardhyl Selimi, nga Tirana, Shqiperi

  P pergatis nje artikull per revisten Monato qe del ne gjuhen Esperanto ne Belgjike.

 25. Kushtrim fetiu says:

  Te Lumte James. Te uroj fat dhe rruge te mbare.

 26. Jean Madrigal says:

  Felicitaciones!….. mi mas profunda admiración por lo que hace y por su amor hacia su país… realmente me siento orgulloso de que mi país fuera de los primero que dijeron ¡si! a la independencia de Kosovo, le deseo los mejores éxitos y los resultados mas positivos en su gira… felicidades!!!

  ¡Pura vida! Costa Rica!

 27. Rita says:

  I nderuari James,
  me admirim nga thellsia e shpirtit te pershendes dhe te Uroj te permbyllesh kete mision me sukses.
  Jam krenare per TY dhe per te gjithe ata qe ne menyra te ndryshme marrin mbi vete misione te tilla qe ti tregojn botes se jemi komb qe ka vlera dhe qe vetem padrejtesia e madhe na ka lene anash familjes boterore.
  Fluturo i lire,

 28. May God be with you during your journey!

  All Kosovo thanks you for this act.

 29. SANDRA says:

  TE ENVIO TODAS BUENAS ENERGIAS PARA TU MISIÓN, QUE ESPERO LA HAYAS TERMINADO Y SEA TODO UN EXITO, Y QUE KOSOVO SEA RECONOCIDO MUNDIALMENTE COMO PAIS INDEPENDIENTE.

  UN HOMBRE CON EL VALOR Y LA GARRA QUE TIENES TU, SIEMPRE SE RECUERDA…

  UN SALUDO DESDE CHILE

  SANDRA.

 30. jessy says:

  hola soy de soy de GDL.MX, guau!!! es admirable lo q haces James eres un buen kosovar, te deseo de todo corazon q te vaya muy bien en lo q haces… las gente de Kosovo son muy buenas personas y Kosovo merece ser independiente… es una estupides y una verguenza para mi como mexicana q aun Mexico no haya aceptado a Kosovo como pais independiente, siento mucho eso… tengo amigas de Kosovo y son muy buenas personas, bueno espero y algundia pases por Guadalajara, mucha suerte y muchas felicidades!!!!! saludos!!!

 31. Krenare says:

  Hi James,

  This is great what you are doing…I wish I could fly for the same purpose.

  Best wishes for your mission, you are doing a great job firstly for your own life and secondly for all of us.

  Regards,
  krenare

 32. Fadil Gashi says:

  I nderuar z Berisha ju uroj suksese në misionin tuaj fisnik dhe patriotik. Lajmin për misionin tuaj e mora nga gazeta Jamjka Observer dhe me kënaqësi e përktheva për webfaqen e RTK-së ku punoj. Ju them se ndihem krenar me Ju dhe përkushtimin tuaj. Jam me Ju dhe besoj e gjithë Kosova përshëndet atë që po bëni për vendin tuaj dhe tonin.
  Shëndet dhe gjithë të mirat.

 33. Armendi says:

  Pershendetje,,jam krenar qe jam shqipetarë!!!!!

 34. Bezi says:

  Pershendetje James,dhe Neil,

  Ju pergezoj shume per kete iniciative …mjaft e qelluar, kjo me ben te krenohem shume me ju, se ende ka bij ne te cilet qarkullon gjak shqiptari, une jam ne Kosove, po te kisha mundesi do t’iu kisha ndihmuar ne cdo aspekt, kam deshire te vizitoj SHBA-te ,nese fitoj nje burs per Master, do te jem , atje dhe do te kisha pasur deshire te takohem me ju personalish.

  Me profesion jam Profesor i gjuhes Angleze…

  Aty keni edhe e-mailin tim .

  Ju pershendes nga zemra.

  Kosovë.

 35. Fam. Selami Berisha says:

  Rruge te mbare ne vendlindjen tone, Kosoven e panvarur.
  Ne fam. Berisha jemi krenar per ty, qe sot po fluturon mbi kosoven e lire. Nuk e ki pasur lehte por ke luftu, shume vuajte e sakrifica neper Shtetet e Botes ti me Aroplanin tend i ke kalu. Bota do ta njeh shume shpejt shtetin tone se do te kujtojn TY JAMES BERISHA o vellau jone.
  Te urojm fat dhe sukses ne Rep. e Kosovoes.

  fam. Selami Berisha dhe fam. Blerim Zhuniqi

 36. Mithat Kollqaku says:

  Jeni i pa zavendsueshem mr James Berisha

 37. Deborah Meeks Durrant says:

  Words spoken from your heart. You were meant to do great things. You will leave a wonderful legacy. Bon Voyage!

 38. Somalilander says:

  Dear James,

  You will succeed and your history will be engraved in golden leaves.

  You have our support.
  May God bless you,

  From Igal International Airport,
  Hargeisa,
  Somaliland

Leave a Reply