Flying for Kosovo

Recognize Kosovo's Independence!

Kosovo Pilot Starts Fly-In Recognition Drive

Posted by admin On February - 22 - 2009

Taken from a news article at BalkanInsight.com

James Berisha behind the controls of a Learjet

James Berisha behind the controls of a Learjet

A Kosovo-born pilot will next month start a fly-in campaign across the Americas to persuade governments to recognise Kosovo, which this week celebrated one year since its declaration of independence from Serbia

Texas resident James Berisha, 37, will begin his Flying For Kosovo (www.flyingforkosovo.com ) campaign in March and has planned to fly his single engine plane to more than 30 countries in South and Central America, a region which has mostly ignored the Kosovo issue.

“I will thank those countries who have already recognized us, I will tell the others how important it is for Kosovo to be recognized worldwide, and I will try to end racial stereotypes that belittle our people”, Berisha told Balkan Insight.

Berisha spent his childhood in Kosovo, then left for Western Europe to fulfil his dream of becoming a pilot. He is now working for Sierra West Airlines, which operates executive jet charters and air cargo flights.

Since its declaration of independence, Kosovo has been recognized by 55 mostly Western states.

(Reported by Shega A’Mula)

45 Responses to “Kosovo Pilot Starts Fly-In Recognition Drive”

 1. destan says:

  bon vol. j’espère que tout ira bien pour toi. bonne chance.

 2. destan says:

  bon vol. j’espère que tout ira bien pour toi. tungi

 3. Avni says:

  Hello,Pershendejte i nderuri Ximi.
  Eshte kenaqesi shume e madhe per mu nese elexoj apoe ndogjoj nje lloj informate per nje Shqipetar kudo qofte ai qe ka mberrri dhe ka arrit ne diqka interesante.Mirpo kur e njef dhe eke mik te shpise dhe mike dhe shoke te gjenerates tande atehere ndjenja edhe me e emadhe eshte nese merr vesh dhe ke informata per te ,mirpo una jam shum i gezuar dhe i kenaqur per rastin tende.
  Ndoshta nuk po mujte me qen en rrjedhe te leximit ne detaj te kesaj informate por sa pata raste me e lexu en shpejtesi mora meniher me te hskru dhe me t epergezu e ne te njejten koh edhe me te URUAR,per suksesin tande dhe toni njekohesishte aepse qdo shqiptare e ka nej merit nese nej nga ne e arrin nje sukses.
  Tani te lutem nese ke koh me me skjaru qka konkretishte ne detaje sepse jam tuj u pregadit per me u nis per ne Germani per Panaire dhe kam takime me nje firme me te cilen kam arrit edhe te nenshkruaj kontrate.
  po te pershendesi dhe po te uroj e pergezoj per suksesintende,por jam shume kurreshtare kur te kesh koh mem spjegu-skjaru per kete sukses tendin en detaje dhe per keto lloje CATEGORIES:
  me rrespekt nga Rrepublika e Kosoves.
  Avni Haliti

 4. berisha arben says:

  bonne chance mon frere countinu comment ca tung beni

 5. SKENDERI says:

  Vetem me me thane nji gja OH SA MIRE ME QENE KOSOVAR te fala ximi

 6. SKENDERI says:

  o sa mime me qene KOSOVAR mbahu nene mos ke frike se ke djeme ne amerike te lumte XIMI

 7. BESIM says:

  Eshte ndenje e veqant qe ka te tille si XIMI qe me vet iniciativ te veprojn keshtu .
  I UROJ FLUTURIM TE KENDSHEM,shendet dhe jete te gjate dhe shpresoj se me kete inicativ ne ato shtete kah fluturon ta shperblejn me njohje te Kosoves

  GEZUAR

 8. BESIM says:

  E gjithe SHQIPTARIJA eshte me ty ,per kontributin dhe iniciativen tende.

  Sikur te gjithe Kosovaret te vepronin si ti per shtetin e ri dhe tju permbaheshin fjaleve te medha te burrshtetasit te madhe J.F.KENNEDY

  “MOS PYT ÇKA SHTETI BËN PËR TY POR PYTE VETËVETEN ÇKA TI KE BËRË PËR SHTETIN TËND”

 9. Fehmi says:

  Iniciative shume interesante dhe e guximshme.Ky Shqiptare i madh po na tregon te gjithe neve se secili nga ne mund te kontribuojme ne menyra te ndryshme e pse jo edhe ne menyre atraktive.
  BRAVO.

 10. Paula says:

  TUNG!!!
  I`m from Argentina, and would help you!!!!!!!!
  I live in Europa bath I will go to Buenos Aires, in the next days.

 11. Bekim says:

  jam shum i lumtur per kete iniciative,

 12. Arsim MULLIQAJ says:

  – Përshëndetje Mr.James Berisha !

  Ideja jote është Ideja e parë e një Shqiptari.

  Për Kosovën ton të pavarur duhet të bëjm gjithçka pozitive
  dhe të angazhohem të gjithë për njohje nga të gjitha shtetet
  e Botës,dhe paralelisht edhe të punojm që te zhvillojm vendin
  ton ekonomikisht.

  Mbetëm tepër i kënaqur që pash këtë lajm tepër të mirë,dhe juve
  Mr.James Berisha ju prift e mbara në profesionit tuaj,Piliot.

  PAQI SHËNDET NË JETË !

  Sinqerisht,
  Arsim MULLIQAJ
  Milano-ITALIA

 13. Valmir Berisha says:

  Oh James Berisha, jetoj ne Dallas Texas-USA, dhe me shume shqiptare nga Kosova, Shqiperia, Maqedonia dhe Malizi te pershendesim dhe te urojme rruge te mbare dhe te sigurt.
  URIME.

 14. Naser Grajcevci says:

  I nderuari James, sa me vjen mire qe beni kete act per Kosoven tone. Une jetoi ne Charlotte NC, Jam Pilot per PSA Airlines (USAirways Express). Gjith ashtu punoi nga pak si Instruktor per FlyCarolina. Kam shpres qe ndonje dite te kthehem ne Kosove per te ju ofruar bashk atdhetarve tan kete qe kam arritur ketu. Qe te mose jet ender por te behet realitet per te gjithe.
  Te pershendes dhe te uroj fluturime te kendshme.
  Per te mire
  Naser Grajcevci

 15. Sevdali says:

  Pershendetje nga vllau yt Sevdalia nga zvirra.Me vjen mir per keto aktivitetet e tua dhe vazhdo ashtu.Zoti te ndihmoft.

 16. po po kjo asht e verteta se kosova ekzizton dhe po jeton po pilotin ton zoti dua ta ndihmoj e ta shpetoj se me te vertet dua ta lavderojm se kemi nje perparsi ne republiken ton ja ku asht e verteta pershendetje nga bukurija blerimi dasara diori doriti-gjilan republika e kosoves dua te lutemi per nje pilot qe me shekuj e kemi pritur ti je shembulli i se ardmes son kudo qe jan shqiptaret zoti i shperbleft (amin)

 17. pal nevzadi says:

  Te lumte vella vetem perpara

 18. haveri says:

  hhey ma i forti prej te fortve koke hallall he burrè

 19. jani-germany says:

  coole sache mann nur weiter so das die welt auch wirklich weiss was kosovo ist naehmlich ein neuer staat gruss an alle vor allem einen guten flug an den kapitain ciaoooo

 20. lumka krasniqi says:

  Sikur Alan Shepard dhe William Gregory te paret shqipetar astronaut qe e pushtuan gjithesine, James Berisha po e vazhdon suksesin e tyre por jo ne Hene por ne Toke. Te lumte Z. Berisha e zoti te Bekofte!

 21. Sadik Berisha says:

  That’s the most GENIOUS idea that somebody could think,this idea is BORN from a person like my GREAT COUSIN from a very SIMPLE village such our village BRESTOVC , I’M PROUD TO BE YOUR COUSIN. GO AHEAD, GOD BLESS YOU.

  Sadik Berisha

 22. Pergezime dhe shume fate e rrugetim te mbare qiellor ALLAHU te ndihmofte dhe te dhashte te mbaren ne kete pune me shume pergjegjesi.Uroje nga zemra te mos jesh i vetmi po te jesh nje nder 1000 ne boten shqiptare,e une fare mire e di se kemi kuadro te forte ne kete profesion…

  prizreni08@hotmail.com

 23. valaki kaqanik says:

  kjo poezi po ta kushtoj ty U NGITEN ATA DHE SHKUAN IBADIN IKEN TU MIRBETQSHI JU THAN , DHE E BEN ME BESA BESEN JA TE RROJM JA TE VDESIM JA TE MBROJM MEMEDHEN ME GJITH SHPIRT SA GJALL TE JEM,DHE E BEN ME BESA BESEN JA TE RROJ JA TE VDESI JA TE MBROJM A,B,C ME GJITH SHPIRT SAGJALL TE JEM , KET POEZI ESHT KENDUAR NE BETEJ E GJERJIZ TOPULLIT ; PAQ FAT

 24. kjo poezi po ta kushtoj ty U NGITEN ATA DHE SHKUAN IBADIN IKEN E LAN TU MIRBETQSHI JU THAN , DHE E BEN ME BESA BESEN JA TE RROJM JA TE VDESIM JA TE MBROJM MEMEDHEN ME GJITH SHPIRT SA GJALL TE JEM,DHE E BEN ME BESA BESEN JA TE RROJ JA TE VDESI JA TE MBROJM A,B,C ME GJITH SHPIRT SAGJALL TE JEM , KET POEZI ESHT KENDUAR NE BETEJ E GJERJIZ TOPULLIT ; DO PUNOJ PER MEMEDHEN TERE JETEN SA TE RROJ, DO TI ZGJOJ ATA QE FLEJN,DHE KSHTU JETEN TA MBAROJ ; PAQ FAT

 25. ardi says:

  ey Xim sikur tisha pyet une definitivisht ta kisha ofru postin e kryetarut kryeministrit ty qe ti me udheheq kosoven se na bonen horr kta njerz qe i kemi votu suksese ty xim

 26. Fadili says:

  Bravo per guximin tend veq perpara jemi me ty shum fat edhe shendet

 27. luli says:

  Iniciativa patriotike e juaje na gezon shume .
  Te lumte

 28. alban says:

  Gracias amigos latinos. Gracias america latina. God bless america latina. God bless Albania. God bless Kosova.

 29. Besnik says:

  Tung, te uroj per kete iniciative origjinale. Ne te njejten kohe te deshiroj sukses, shendet dhe rruge te mbare.

  Kosova te falenderohet per kete iniciative…

  tung nga Prishtina

 30. xhemal says:

  pergezime James flm qe po reklamon kosoven, urime edhe per emrin e ri po ishalla se ndon edhe mbiemrin e me bo naj Berri apo Barry :)

 31. cliff says:

  mos na lasht zoti pa mergaten

  cliff

 32. enver says:

  ky asht gjaku i shqiptarit ju lumt ju pershendes

 33. bacani says:

  Kisha mbrem nderin që të shihja në televizionin shtetrorë RTK
  kure ti po beje një vepër madhore, në faktë fillova të qajë nga gëzimi dhe u mburra që ka aso njerëz shqiptar të vogel që bejne vepra të mëdha.
  Një gjë më benë të lumtur i nderiari Berisha sepse gjaku i shqiptarit nuk humbë lehte edhe ska për të humbure unë të përshëndes nga Zvicra (Geneva)
  GJILANI Z. Berisha shqipet po punojn të lumtë së shpejti me njohje të reja hallë gjini i nënës.

  NJERIU ËSHTË I VOGEL POR MUNDET TË BËJË VEPRA TË MËDHA SI JU O Z.BERISHA

 34. shqipe says:

  Po te kishim edhe ne Shqipet e Kosoves krahe te fluturojme do te ju bashkangjiteshim bashke me ju me fluturu e atedheun me gezu sikur edhe ti qe po ben.Mburremi qe te kemi dhe paq fat ne kete synim tendin e deshiren tone shekullore per liri te plote e gjithe territoriale.Paq bekimin e Zotit kahdo te fluturosh,paq shendet e jete te gjate.Me nderime te perzemerta Shqipja me Familje

 35. Vera says:

  Pershendetje James,
  Duke shiquar se kush deri me tani ka njohur Kosoven e pashe klipin tuaj ku njekohesisht me rane syte ne web faqen tuaj.
  Ka plot menyra ku cdo njeri mund ti servoj popullit te tij por kjo ideja jote te them te drejten eshte ideja me interesante dhe briliante qe kam pare ndonjehere,te pergezoj per kurajon qe ke!
  Endrra jote paska qene edhe fati yne!
  Po te kisha pasur mundesi do te te ndihmoja shume,megjithate me forcat e mia gjithmone jam ne mbrojtje te identitetit tone shqiptare/kosovare andaj te deshiroj shume fat ne kete aktivitet kaq patriot dhe bujare qe ke marre!
  Me respektin me te madh te pershendet,
  Vera nga Gjakova
  P.s.May God Bless You James!Go on shqipe do your best :)

 36. pilar says:

  todos lo que te propones en la vida lo hara realidad porque se que tu puedes pero nunca cambies de idea, sigue asi para delante y dios te guiara esta contigo abrazos a la distancia gracias por venir a peru

 37. Hello, I wish you lots of success for this original initiative. At the same time I wish you a good journey.

 38. tahir gashi says:

  Pershendetje,juve me angazhimin tuaje i beni nder kombit Shqipetare.une dhe familja ime jemi te impresiunuar per guximin tuaje!

 39. Fahredin Murseli says:

  Te lumtë si ju per bukurit natyrore qe smundeni ti shprehni me fjal ashtu e ndiej veten une ne ket moment skam koment fare se sa pun madheshtore bëni. Ju uroj shendet

 40. Naim Daka says:

  Mirëmbrama të gjithëve,

  Ju lumt për punën dhe iniciativën që keni ndërmarrë,
  por më së shumti atij që e filloi.

  Kjo do të thotë, TË KONTRIBOSH PËR SHTETIN TËND, MË SHUMË SE SA QEVERIA.

  Përzemërsisht

  Naim Daka

 41. te lumt oj shqipe me dy krah e me nje motor te aeroplanit te shetisesh boten esht pun e madhe ..por vullneti edhe deshira jote esht eksperienca e PILOTIT ton te madh sukses sukses sukses te lumt zoti te bekoft….

 42. Ahmet Pllana says:

  Përshëndetje! Të lumtë i nderuari z.James Berisha që e ke nisur një iniciativë aq me vlerë popullin e Kosovës. Ti je njeri i madh, ti je hero, vetëm vazhdo të punosh për Kosovë. Suksese në rrugëtimin tënd dhe lobimin për njohjen e Republikës së Kosovës! Sadri Rexhepi, Ahmet Pllana

 43. granit says:

  james berisha me ket pun per momentin asht profekt ka pas shum mendime te mira te kulboj per kosoven aii me munsit e veta asht duke e vazhduar niher per niher shum mir ju uroj fat ne ket pun preshendetje samdraxha

 44. Buzhala says:

  Sukses dh ishalla te lshojn me ardh ma shpejt ne kosovë dhe egzon familjen tane te uroj jet te jumter dhe te gjat se ishe trim i trimave

 45. sweety says:

  Congratulations Mr. Berisha for your involvement in Kosovo.
  Few humans on earth would be able to do what you
  doing so here I offer you my respect and you
  wish the best for your onward journey.
  You are the angel of Kosovo.
  Soon on my blog I would table a few
  Articles related to your career if you do
  no problem. It goes without saying that I would wait a
  authorization. I will also link that leads
  to this site.
  Sincerely,
  Christine

Leave a Reply