Flying for Kosovo

Recognize Kosovo's Independence!

Lausanne, Switzerland

Posted by admin On May - 25 - 2010

By far the best organized welcoming has been here Lausanne, Switzerland.  I guess it is fitting since this is the place where I first started down my path as a pilot.  Aside from my young life in Kosovo, it is Lausanne that I consider as the place that has made me who I am today.

Our great friend Tom Duhani from Detroit had organized a wonderful homecoming with our Ambassador Naim Malaj and all the diaspora. More than thirty people were present and I am very grateful that the airport officials in Switzerland were understanding and kind enough to allow us the freedom to gather and celebrate this very important milestone.

As I was approaching the Swiss border, tears of joys began flowing from my eyes.  Many, many times during the mission I thought this day would never arrive.  All of the struggling that has happened over the past year seemed to disappear as I hugged all of the family and friends that welcomed me home.  Having my nieces and nephew beside me again was priceless – the powerful emotions of the moment will be engrained in my mind for many years to come.

It is a joy to know that our mission has touched many lives and has become part of their lives as well. Thanks to everybody for the great dinner.What a joy this has been despite the year long struggle. Next stop is Kosova with a technical stop in between.

From the bottom of my heart, thank you all.

7 Responses to “Lausanne, Switzerland”

 1. Jam shum i lumtur qe tani gjendesh ne mesin e shum familjareve tuaj dhe familjareve te mi atje ne Lausanne. Duarhapur te presim ketu ne Kosove siq te priten Mbasat dhe Nipi juaj ne Switzerland. Uroj qe udhetimi juaj deri ne Kosov te jete i sukseshem siq ishin ato shum e shum udhetime neper kushte te caktuara dhe vende te caktuara.
  Mos harro qe ti pershendesesh gjith familjaret e mi dhe tuaj atje ne Lausanne
  Miresevjen ne Kosov z.James Berisha.
  Nje Respekt te veqant per ju Alban Berisha.

 2. Arianit says:

  Kur po vjen? Dalim t’presim edhe na n’PRN.

 3. Toka dridhet,deti po gjëmon,nga ajri James Berisha në
  Kosovë po aterron!

  Mirë se të pret Republika e Kosovës dhe populli ynë i
  mrekullueshëm,biri ynë i tokës Dardane z.James Berisha.

  Si ju i duhen vendit tonë njerz me vlera,me vepra të mëdha
  e fjalë të vogëla,besojmë që ju do jeni Njariu i parë nga
  Republika e Kosovës që do te drejtoni Aeroplanin Presidencial
  të vendit tonë ” Republic of Kosovo ” e kështu ne do jemi me
  shpresë se vendit tonë po i kthehen djemët më të mirë,e të
  përgatitur në USA e EU ,duke marr fund koha e mbeturinave
  politike në Kosovë,populli ju don shumë,dhe të është mirnjohës.

  Sinqerisht,
  Arsim Mulliqaj
  ITALY

 4. Beni says:

  Mirë se vjen në Lausanne në vendin e dytë të tonë, kjo ditë ka qend e veqantë për ne, dhe do të jenë e pa harrueshme per te gjithe diasporën e kombit shqiptare ne Zvicër,

  Të urojme sukses për te gjitha, James berisha, ambasadori jonë në Botë,

  Fluturim te mbar për atdhe,

  Në emër te gjithë Diasporës nga Zvicra.

 5. Të ngrisim një përmendore për së gjalli për këtë shqiponjë të pavarësisë

  Është nder i madhe dhe kënaqësi e papërshkrueshme, kur sheh një njeri të dërguar nga perendia lirisht mund të themi për të luftuar me sfidat e ndryshme të qiellit. Kam pasur nderin të bashkëbisedojë, të realizojë prononcime për TV DIASPORA-RTK dhe kosovaere.ch me të nderuarin Berisha. Me të ardhur nga Amerika, pata kënaqësinë edhe të fluturoj me pilotin tonë mbi qiellin e Lozanës dhe të Gjenevës, janë momente të papërshkrueshme, e bëra këtë fluturim për të parë se sa ka qenë e vështirë. Në këtë fluturim ishim me ambasadorin e Kosovës z.Naim Malaj në Zvicër dhe me veprimtarin Bajram Mulaj. Kam një propozim, të kërkojmë nga Ginis që të jetë në këtë libër dhe të ngrisim një përmendore për së gjalli për këtë bashkëkombas, i cili ka sakrifikuar shumë për të lobuar për Kosovën. Perendia e ruajt këtë shqiponjë të pavarësisë.Ta kishte këtë pilot ndonjë popull tjetër, do t’ia dijnë vlerën më shumë. Ne të gjithë duhet të bëjmë më shumë. Ka shumë pilot nëpër botë, por guximin e Berishës nuk e ka askushi. No koment. Kam edhe shumë foto që i kemi realizuar së bashku. Në këtë momente edhe heshtja flet. Të lumtë ne që të kemi…

 6. remka says:

  ska koment, neve naduhen keta njerz te ecim tutje.

 7. fati says:

  james hallall a ky eshte nje shembull i mire per boten se i ke tregu botes se e ke tregu vullnetin e popullit te kosoves veq vazhdo kshtu halllall a

Leave a Reply